Συνεδρια

• 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο: "Κοινωνία και Σχολείο: μια σχέση υπό διαπραγμάτευση"
Διοργάνωση: Περιφερειακή Διεύθυνση Α'/θμιας & Β'/θμιας Εκπ/σης Κρήτης, 1ο και 2ο Δημοτικό Σχολείο Λιμένος Χερσονήσου, 13-15 Μαίου 2016

1oSynedriopdekritis

Αξιοποίηση από εκπαιδευτικούς του υλικού της ιστοσελίδας μαθηματικών creativemathpathways.sch.gr: Το παράδειγμα εικονογραφημένου αριθμητικού προβλήματος
Λήψη Ανακοίνωσης

• 7η ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2015
Διοργάνωση: ΕΜΕ, παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας, Θεσσαλονίκη, 18-19-20-21-22 Μαρτίου 2015
Επίσημος ιστότοπος: http://7hmath2015.blogspot.gr/

2015b.png

Ο θεσμός της Μαθηματικής Εβδομάδας αποτελεί για πολλά χρόνια πόλο έλξης όσων ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τα Μαθηματικά. Έχει ως στόχο να προωθήσει το γόνιμο διάλογο και τον προβληματισμό στα Μαθηματικά, αλλά και να αναζητήσει απαντήσεις για τον ρόλο των Μαθηματικών στην εκπαίδευση, την επιστήμη και τον πολιτισμό στο πλαίσιο της διαθεματικής, διεπιστημονικής προσέγγισης. Η Μαθηματική Εβδομάδα διευρύνει τη θεματική της με παράλληλες εκδηλώσεις όπως, εκθέσεις βιβλίων, ζωγραφικής, παρουσιάσεις εργασιών Project, εκμάθηση λογισμικών και βραβεύσεις.

Θεματικές ενότητες
• Τα Μαθηματικά στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στα ΤΕΙ – ΑΕΙ και στη Δια Βίου Μάθηση.
• Τα Μαθηματικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.
• Μαθηματικά και νέες τεχνολογίες – τρόποι προσέγγισης της Μαθηματικής σκέψης.
• Νέες προτάσεις και έρευνα στα Μαθηματικά.
• Διαθεματική προσέγγιση στα Μαθηματικά, τις Φυσικές επιστήμες, τη Γλώσσα και Ιστορία με ΤΠΕ. (Ψηφιακή τάξη - Διαδραστικοί πίνακες).
• Διασυνδέσεις των Μαθηματικών με την Τέχνη και τον Πολιτισμό.
• Προτάσεις για τις σχεδιαζόμενες αλλαγές στα Αναλυτικά Προγράμματα Μαθηματικών και διδακτικάβιβλία Δημοτικού – Γυμνασίου – Λυκείου.
• Η Ιστορία των Μαθηματικών στη Μαθηματική Εκπαίδευση.
• Μαθηματικοί Διαγωνισμοί και η τέχνη της δημιουργίας και επίλυσης προβλημάτων.
• Μαθηματικά και ειδική αγωγή.

Η εγγραφή και συμμετοχή στις εργασίες της Μαθηματικής Εβδομάδας θα είναι δωρεάν για όλους. (Υπάρχει φόρμα εγγραφής στο www.emethes.gr)

• 5ο Συνέδριο της Ένωσης Ερευνητών Διδακτικής των Μαθηματικών ΕΝ.Ε.ΔΙ.Μ.
«Τα Μαθηματικά στο Σχολείο και στην Καθημερινή ζωή», Φλώρινα 14, 15, 16 Μαρτίου 2014

5thconfenedim

«CREATIVEMATHPATHWAYS.SCH.GR» : ΜΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΕ «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ» ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΘΗΣΗΣ
Λήψη Ανακοίνωσης